Jak zorganizować dzień z dzieckiem

Urodzenie się małego dziecka zwykle powoduje ogromne zmiany w życiu jego rodziców. Swobodne dotychczas spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do kina, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Minie sporo czasu nim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz zastanawiać się, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Stara zasada głosi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele kobiet ironicznie dodaje do niej: gotuj gdy maleństwo gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie warto jednak podważać tego porzekadła. W pierwszych tygodniach po porodzie to właśnie niemowlak powinien być najważniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się niezmytymi garami w zlewie czy poplamioną podłogą w łazience. Wszelkie domowe czynności mogą poczekać. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że noworodek będzie chciał spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Powinnaś zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, gdy niemowlak będzie cały czas chciał picia. W pierwszych tygodniach życia maleństwo nie ma jeszcze regularnych przerw między codziennymi posiłkami. Może więc zdarzyć się, że raz przerwa wyniesie kilka godzin, a następnie dziecko będzie wołało o jedzenie co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Naczelną zasadą, która powinna kierować życiem świeżo upieczonej matki jest nieplanowanie dnia. Przy nieregularnym cyklu snu i karmień niemowlaka każdy plan może być nieskuteczny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich spełnić. Jeśli masz siłę, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie drzemki dziecka. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się irytować.

Nie martw się, gdy na początku troszczenie się o dziecko będzie dla ciebie za trudne. Wprawa przychodzi z czasem.